Współczesne samochody stają się coraz bardziej skomputeryzowane, dzięki czemu ich obsługa jest łatwiejsza, a podróżowanie nimi przyjemniejsze i przede wszystkim – bezpieczniejsze. Komputer pokładowy może również pomóc w zlokalizowaniu usterek w naszym pojeździe. O ile poddamy go diagnostyce z użyciem odpowiedniego sprzętu.
Diagnostyka komputerowa auta polega na podłączeniu testera diagnostycznego do komputera pokładowego. W ten sposób bardzo szybko dowiadujemy się, w jakim stanie znajduje się nasz pojazd i gdzie szukać przyczyn ewentualnych problemów. Jest to możliwe dzięki temu, że komputery zainstalowane we współczesnych samochodach nie tylko sterują silnikiem i poszczególnymi podzespołami, ale także monitorują ich pracę i zapisują w pamięci wszelkie odchylenia od dopuszczalnej normy. Tester diagnostyczny w ciągu kilku minut odczytuje wszystkie te zapisy.
Dzięki diagnostyce komputerowej wykryjemy między innymi usterki systemów bezpieczeństwa, takich jak ABS, immobilizer czy poduszki powietrzne. Sprawdzimy również parametry pojazdu w trakcie jazdy – czasy wtrysków, ciśnienie doładowania, temperaturę i inne.
Szybkie odnajdywanie przyczyn kłopotów z samochodem i brak konieczności demontażu jakichkolwiek jego elementów to ogromne atuty diagnostyki komputerowej. Dzięki nim koszty naprawy pojazdu mogą zostać znacząco obniżone, nie wykonuje się bowiem żadnych zbędnych prac.
Kiedy należy dokonać diagnostyki komputerowej samochodu?
Na podłączenie testera diagnostycznego do komputera pokładowego naszego auta powinniśmy się zdecydować przede wszystkim w przypadku:
- zapalenia się kontrolek na desce rozdzielczej,
- problemów z napędem i utratą mocy,
- spalania rosnącego bez widocznej przyczyny.
Ale z diagnostyki komputerowej warto również skorzystać przed zakupem używanego samochodu. Dzięki tej niedrogiej operacji szybko wykryjemy usterki, które sprzedawca mógł przed nami ukrywać. Nie wszystko przecież da się odkryć podczas krótkiej jazdy próbnej. W ten sposób możemy zaoszczędzić sobie dużo pieniędzy i nerwów.