Jak dbać o klimatyzację w aucie?

Klimatyzacja to element, w który obecnie wyposażona jest większość samochodów. Kierowcy doceniają tę instalację z uwagi na komfort jazdy, szczególnie w upalne dni. Czasami jednak zdarza się tak, że klimatyzacja ulega awarii albo wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach. Przyczyną takiego zjawiska może być niewłaściwa eksploatacja, a także naturalne zużycie poszczególnych elementów. Właśnie dlatego w dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, jak dbać o klimatyzację w aucie, aby można było z niej bezpiecznie korzystać.

Jak często odgrzybiać i czyścić klimatyzację w samochodzie?

Regularne serwisowanie klimatyzacji wpływa nie tylko na sprawność układu, ale również na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Przynajmniej raz do roku należy wyczyścić i zdezynfekować klimatyzację w samochodzie. Niezbędne jest również odgrzybianie, dzięki któremu zabijane są zarodki pleśni, znajdujące się w układzie. Mowa tutaj nie tylko o parowniku, ale również o kanałach wentylacyjnych nawiewów, nagrzewnicy czy wnętrzu układu mieszania powietrza, które również są środowiskiem, w którym mogą się rozwijać.

Zaniedbanie obowiązku serwisowania klimatyzacji może przełożyć się nie tylko na awarie, ale również komfort i bezpieczeństwo podróżujących i powodować pieczenie i łzawienie oczu czy kaszel i katar. Warto jednak pamiętać, że najlepiej udać się do autoserwisu, gdzie serwis zostanie wykonany dokładnie i profesjonalnie.

Kiedy należy wymienić filtr i czynnik chłodzący?

Kierowcy pamiętają o wizycie u mechanika w razie konieczności wymiany oleju czy płynu hamulcowego. Nie powinni jednak zaniedbywać obowiązku wymiany filtra klimatyzacji, który należy wymieniać po przejechaniu 30 tysięcy kilometrów albo co dwa lata. Oprócz tego gaz chłodzący również powinno się wymieniać co dwa lata, ponieważ w ciągu roku zwykle ubywa go od 10 do 15%.

Kierowcy powinni również pamiętać o regularnym testowaniu klimatyzacji – nawet jeżeli temperatura na zewnątrz temu nie sprzyja. Takie praktyki są ważne, ponieważ dzięki nim można zapobiec uszkodzeniu kompresora czy rozregulowaniu go. Warto również wspomnieć, że regularne wietrzenie układu klimatyzacji sprawia, że drobnoustroje wolniej się rozwijają.