Zakup używanego samochodu zwykle jest stresujący. Kierowcom trudno znaleźć pojazd, który będzie odpowiadał ich oczekiwaniom, będzie w pełni sprawny, a do tego jego cena będzie atrakcyjna. Niezwykle ważną kwestią przed podjęciem decyzji o zakupie auta jest sprawdzenie jego stanu. Sprzedający nie zawsze przekazują wszystkie niezbędne informacje potencjalnym kupującym, dlatego warto sprawdzić pojazd przed podpisaniem umowy. Jak to zrobić?
Jak sprawdzić pojazd na etapie przeglądania ogłoszeń?
Poszukiwanie używanego samochodu to czasochłonne zajęcie. Dziesiątki przejrzanych ogłoszeń i wiele umówionych spotkań mogą frustrować. Właśnie dlatego kupujący mogą zaoszczędzić nieco czasu już na etapie przeglądania ogłoszeń w Internecie. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że jeszcze przed umówieniem spotkania można sprawdzić historię pojazdu, a także dowiedzieć się, czy nie jest kradziony, czy przeszedł okresowe badanie techniczne i czy stan licznika jest poprawny.
Aby zasięgnąć takich informacji w Centralnej Ewidencji Pojazdów, niezbędny jest numer rejestracyjny i numer VIN oraz data pierwszej rejestracji. Takie dane są często podane w ogłoszeniu, dlatego kontakt ze sprzedającym nie jest konieczny. Kupujący może zadzwonić do autora ogłoszenia dopiero w momencie, w którym uzna, że jest zainteresowany pojazdem.
Jak sprawdzić stan techniczny samochodu przed zakupem?
Używane samochody najczęściej wyglądają atrakcyjnie na zdjęciach w Internecie, a sprzedający opisują je w samych superlatywach. Jednak kupujący powinni być czujni i sprawdzić pojazd przed zakupem. Nie każdy potrafi zrobić to samodzielnie, poza tym niezbędne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu. Warto wiedzieć, że wiele autoserwisów oprócz naprawy samochodów świadczy również usługę przeglądu auta przed zakupem.
Taki przegląd zwykle nie trwa dłużej niż dwie godziny i kosztuje 100-150 złotych. Jest to atrakcyjna cena, biorąc pod uwagę, że u mechanika można zasięgnąć informacji dotyczących stanu karoserii, wnętrza, wyposażenia, zawieszenia, a także najważniejszych układów pojazdu (na przykład hamulcowego, wydechowego czy napędowego). Serwisant po przeglądzie sporządza raport z listą i wyceną napraw, a kupujący może podjąć decyzję, a także negocjować cenę samochodu.